Accounting MCQ
Financial Accounting
For the month of September, the company sold 35 units. What is cost of goods sold under the weighted-average cost method? (Round weighted-average unit cost to 4 decimals)
For the month of September, the company sold 35 units. What is cost of goods sold under the weighted-average cost method? (Round weighted-average unit cost to 4 decimals)
For the month of September, the company sold 35 units. What is cost of goods sold under the weighted-average cost method? (Round weighted-average unit cost to 4 decimals)
A) $121.
B) $116.
C) $124.
D) $131.
Answer: $121.
Learn More :
If the answers is incorrect or not given, you can answer the above question in the comment box. If the answers is incorrect or not given, you can answer the above question in the comment box.