A company reported the following amounts at the end of the year: total sales revenue = $624,000; sales allowances = $6,000; sales returns = $22,000; net revenues = $588,000. What amount did the company report for sales discounts for the year?

A company reported the following amounts at the end of the year: total sales revenue = $624,000; sales allowances = $6,000; sales returns = $22,000; net revenues = $588,000. What amount did the company report for sales discounts for the year?


A) $28,000.

B) $8,000.

C) $16,000.

D) $22,000.


Answer: $8,000.


Learn More :

Accounting

Learn More Multiple Choice Question :