A company reported the following amounts at the end of the year: total sales revenue = $500,000; sales discounts = $10,000; sales allowances = $15,000; net revenues = $440,000. What amount did the company report for sales returns for the year?

A company reported the following amounts at the end of the year: total sales revenue = $500,000; sales discounts = $10,000; sales allowances = $15,000; net revenues = $440,000. What amount did the company report for sales returns for the year?


A) $35,000.

B) $475,000.

C) $25,000.

D) $415,000.


Answer: $35,000.


Learn More :

Accounting

Learn More Multiple Choice Question :