A company reported the following amounts at the end of the year: total sales revenue = $550,000; sales discounts = $12,000; sales returns = $44,000; sales allowances = $17,000. What was the company's net revenues for the year?

A company reported the following amounts at the end of the year: total sales revenue = $550,000; sales discounts = $12,000; sales returns = $44,000; sales allowances = $17,000. What was the company's net revenues for the year?


A) $489,000.

B) $485,000.

C) $477,000.

D) $499,000.


Answer: $477,000.


Learn More :

Accounting

Learn More Multiple Choice Question :